Au fost desemnați câștigătorii concursului ”1 Iunie digital”

Social

Directorul Teatrului Municipal ”Gh. Pastia”, actorul Sorin Francu a
anunțat de Ziua Copilului premiile câștigate în cadrul concursului ”1 Iunie
digital”, competiție în care toți copiii din Municipiul Focșani au fost provocați să se joace offline și să câștige online. Concursul a fost împărțit pe două categorii de vârstă (3-10 ani și 11-14 ani), cu două teme distincte.
Pentru prima categorie de vârstă, provocarea a fost aceea de a fi realizat
un desen cu tema ”Colorează strada ta!”, în timp ce, pentru cea de-a doua
categorie de vârstă, provocarea a fost realizarea unui scurt film cu tema
”Focșani, orașul tău!”.

În concurs au fost înscrise 83 desene și 32 filme, care au fost votate de
admiratori pe Facebook și apoi analizate de membrii juriului.
Deoarece juriul a apreciat că toți concurenții au reușit să își mobilizeze un
număr mare de prieteni, toate lucrările au fost notate cu câte 30 puncte, maximul de puncte pe care un concurent îl putea obține la această secțiune. De asemenea,toți copiii de 3-10 ani, care nu se regăsesc printre premianții de pe locurile I-II-III, vor primi o mențiune.
Iată câștigătorii celor care s-au înscris în concursul cu tema ”Colorează
strada ta!”

Vârstă Premiul I Premiul II Premiul III
3 ani Darius Cristian Constantin

Dragomir Patricia Ioana

3 ani Isac Teodor
Vârstă Premiul I Premiul II Premiul III
4 ani Cofarea Andra Ioana

Ciubotaru Daria Maria Motoc Eric Mihai
4 ani Sandu Kevin Marius Lechea Sergiu
4 ani Leampăr Luca-Nicolaș
Vârstă Premiul I Premiul II Premiul III
5 ani Adelin Sandu Lupu Teodora Gavrilă Ekaterina
5 ani Stanciu Sofia Bratosin Daria Gabriela
5 ani Tomulescu Andrei David
Vârstă Premiul I Premiul II Premiul III
6 ani Ghinea Carol Mazilu Sofia Amira Maria Stoian
6 ani Bari David George Ivanciu Silvia Ilaria
6 ani Ioan David George
Vârstă Premiul I Premiul II Premiul III
7 ani Mărgărit Evelyn Maria

Robert Toader Clopotaru Eduard Ionuț

7 ani Taman Elena Radu Alex
7 ani Dragomir Gabriela
Vârstă Premiul I Premiul II Premiul III
8 ani Haimana Beatrice Chiper Alexandru Iulian

Vicolaș Alexia Ioana
8 ani Purluca Tania Drilia Antonia
8 ani Bordeanu David-Gabriel
Vârstă Premiul I Premiul II Premiul III
9 ani Tîrîlă Larisa Andronache Daria Cojocea Albu Crina

Andreea
9 ani Marinescu Daria Roșu Irina
9 ani Serea Ana-Maria
Vârstă Premiul I Premiul II Premiul III
10 ani Ocneanu Andrei Dumitru Amalia- Ștefania

Simion Andreea

10 ani Drilia Maria Bârlădeanu Răzvan-Dorin
10 ani Grigore Gabriela

În notarea sa, juriul a apreciat originalitatea desenului, aspectul îngrijit al
acestuia, dar și creativitatea copilului.
Juriul a fost format din:
 Sorin Francu – Directorul Teatrului Municipal “Maior Gheorghe Pastia”;
 Mihai Lăduncă – Profesor Liceul de Arte “Gh.Tattarescu”;
 Ștefan Dumitru – Profesor Liceul de Arte “Gh.Tattarescu”;
 Marilena Șerbănuț – Consilier Cabinet Primar, Primăria Municipiului
Focșani;
 Lenormanda Florențiu – Redactor-șef Atlas TV .

La secțiunea copii 11-14 ani, concurenții au realizat un film cu tema:
”Focșani, orașul tău!”. Iată câștigătorii:
Vârstă Premiul I Premiul II Premiul III
11 ani Lupu Ștefania Cofărea Denisa Motoca Bianca
11 ani Taman Gabriel Nechifor Maria
11 ani Gavrilă Teodora
11 ani Băncilă Andreea
Dobrin Maria
Vârstă Premiul I Premiul II Premiul III
12 ani Gheorghiță Maia-Ioana

Pârlea Andreea- Alexandra

Moise Lidia

12 ani Nan Paula Bordeanu Daria-Elena
12 ani Timiraș Teodora Ciubotaru Dragoș Andrei
12 ani Lazarin Melinda Balinca Mihaela-Veronica
12 ani Săpunaru Maria
12 ani Jora Octavian
12 ani Ignat Maria
Vârstă Premiul I Premiul II Premiul III
13 ani Fluture Ștefania Dinu Ionuț Fodolică Robert-Mihai
13 ani Lepădatu Dragoș Ionuț

Păvăloiu Robert-Florin
13 ani Găină Ștefania
13 ani Manole Ionuț
13 ani Onea Adrian
Vârstă Premiul I Premiul II Premiul III
14 ani Mihai Alexandru Cârstea

În notarea sa, juriul a apreciat originalitatea prezentării, respectarea temei,
dar și creativitatea copilului.
Juriul a fost format din:
 Sorin Francu – Directorul Teatrului Municipal “Maior Gheorghe Pastia”;
 Mihai Lăduncă – Profesor Liceul de Arte “Gh.Tattarescu”;
 Ștefan Dumitru – Profesor Liceul de Arte “Gh.Tattarescu”;
 Marilena Șerbanut – Consilier Cabinet Primar, Primăria Municipiului
Focșani;
 Lenormanda Florențiu – Redactor-șef Atlas TV .

Toți participanții vor primi premiile și mențiunile vineri, 5 iunie 2020, în
cadrul unui eveniment organizat la Teatrul Municipal ”Maior Gh. Pastia”
Focșani, cu respectarea regulilor de distanțare socială.

Pentru a fi în permanență la curent cu ultimele noutăți și informații din orașul tău, urmărește-ne pe Facebook.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *